Pomysł inteligentnego budynku i systemu zarządzania budynkiem sięga lat '70 

    Technologie i rozwiązania jakie zostały wymyślone w tej dziedzinie do końca 1980 roku, pozwoliły na konstruowanie systemów zarządzania budynkiem do zastosowań prywatnych, a przede wszystkim biurowych

        System zarządzania budynkiem znajduje zastosowanie w budynkach biurowych,prywatnych, przemysłowych .

Swoim działaniem obejmuje:

-Sieć teleinformatyczna
-Sterowanie oświetleniem wewnętrznym i zewnętrznym w zależności od  obecności osób w pomieszczeniach.   
-Sterowanie ogrzewaniem osobnych pomieszczeń.
-Sterowanie wentylacją, klimatyzacją.
-Symulacja obecności,
-Ochrona bytu i mienia,
-System alarmowy i monitoring.
-System kontroli dostępu,
-System zasilania UPS,
-Obsługa urządzeń audio-video i innych codziennego użytku,

Symulacja obecności.

      Popularnym sposobem wykorzystania systemu inteligentnego domu jest symulacja obecności domowników polegająca na zapalaniu/gaszeniu światła w konkretnych pomieszczeniach oraz, przykładowo, na odtwarzaniu muzyki. Aby urealnić taką symulację można stosować moduł inteligentnego głośnika – dzięki niemu można odtwarzać dźwięki nagrane przez domowników w czasie ich nieobecności w domu .

 Inne systemy potrafią wykorzystywać do tego celu większość zintegrowanych z nimi urządzeń, jak np. telefon lub telewizor , czy też całych podsystemów, jak np. zintegrowany system pogodowy wykorzystywany w tym przypadku do symulacji uchylania okien itp. Taka symulacja ma docelowo zapobiegać kradzieżom i włamaniom. Przy czym system inteligentnego budynku zapamiętuje przyzwyczajenia użytkowników i na ich podstawie symuluje ich obecność. Nie ma więc schematu, który jest odtwarzany dzień w dzień.

System alarmowy i monitoringu.

 Dzięki zintegrowaniu szerokiej gamy czujników i detektorów , jak np. detektor ruchu, możliwa jest reakcja systemu na próby włamania, jak np. stłuczenie szyby w oknie, przekroczenie wyznaczonej linii czy wdarcie się intruza przez otwarte okno. Przykładem takiej reakcji może być automatyczne poinformowanie policji i uruchomienie syren alarmowych mających odstraszyć intruza i zwrócenie uwagi otoczenia. Przez cały ten czas działa system monitoringu złożony z kamer i czujników. System ten rejestruje wydarzenia zachodzące na terenie budynku, co może się przydać np. policji, ale również czynnie wspomaga system alarmowy. W przypadku inteligentnego domu każdy czujnik może być wykorzystany przez pozostałe elementy systemu. Czujnik otwarcia okna zadziała jako alarmowy jeśli w obiekcie jest załączony system alarmowy, ale wyłączy ogrzewanie lub klimatyzację jeśli okno zostanie otwarte przy nie wyłączonym systemie alarmowym. Czujka ruch załączy alarm jeśli obiekt jest w stanie czuwania, a w czasie gdy system alarmowy nie jest załączony może sterować oświetleniem, ogrzewaniem lub klimatyzacją

Czujniki dymu i gazu.

Zabezpieczenie przed pożarem i czadem przez zastosowanie nowoczesnych czujników dymu nie jest fanaberią, a powoli staje się koniecznością. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby znalazła się w systemie informacja z czujników LPG, CO czy metanu.

Tworzenie stron internetowych - Kreator stron WW